Własność gruntów naszego Ośrodka wreszcie uregulowana!

W miniony piątek w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Baryczy odbyło się spotkanie celebrujące sukces ponad dziesięcioletnich starań o przejęcie przez powiat konecki terenów, na których znajdują się szkoła oraz internat.

Działka o łącznej powierzchni 57 arów będąca do tej pory w jurysdykcji Lasów Państwowych, dzięki wiodącej roli wicestarosty koneckiego Andrzeja Marka Lenarta przeszła na własność powiatu koneckiego, co umożliwia naszemu Ośrodkowi dalszy rozwój i nowe inwestycje. Uregulowanie kwestii własnościowych wymagało dobrej woli oraz równoległych działań wielu instytucji począwszy od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, która tereny zajęte przez nasz Ośrodek wymieniła na drogę leśną, przekazaną wcześniej powiatowi w postaci darowizny od Wojewody Świętokrzyskiego. W operację włączyło się także Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Jak podkreślił wicestarosta konecki: -"Barycz to nasza perełka oświatowa, dlatego cieszę się, że sprawa rozpoczęta w 2008 roku doczekała się w końcu pozytywnego rozstrzygnięcia. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i chęć pomocy". Za przychylność i wytrwałość w trwających dekadę negocjacjach podziękował również dyrektor Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Baryczy Jan Słuszniak: -"Nasz Ośrodek, to 111 uczniów z różnym rodzajem niepełnosprawności, dlatego szczególnie dziękuję za zrozumienie potrzeb tej społeczności uczniowskiej i chęć współpracy zarówno ze strony Wojewody, Kuratorium, Lasów Państwowych i Starostwa. Szczególnie dziękuję za determinację i odwagę w tych wieloletnich działaniach wicestaroście – Andrzejowi Markowi Lenartowi."  Od momentu, gdy Ośrodek stał się faktycznym dysponentem zajmowanych przez siebie terenów, możliwe są dalsze inwestycje. Wedle aktualnych założeń planowana jest budowa nowego internatu i hali sportowej. Projekty te z całą mocą wspiera m.in. Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek i Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik. Już dziś wiemy, że na te cele zagwarantowane są środki z rezerw oświatowych Ministerstwa Edukacji Narodowej, a w finansowanie ma też włączyć się Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim przedstawicielom instytucji i jednostek, którzy przyczynili się do sfinalizowania tak istotnej dla naszego Ośrodka sprawy i których zarazem mieliśmy przyjemność gościć podczas ubiegłotygodniowego spotkania. Wśród przybyłych obecni byli: starosta konecki Bogdan Soboń, wicestarosta konecki Andrzej Marek Lenart, przedstawiciel wojewody Bartłomiej Dorywalski, kurator świętokrzyski Kazimierz Mądzik, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu dr inż. Andrzej Matysiak, nadleśniczy Nadleśnictwa Barycz Wojciech Bomba, nadleśniczy Nadleśnictwa Stąporków Zbigniew Wijas, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Końskich Krzysztof Stachera oraz członek Zarządu Powiatu Koneckiego Dorota Duda.